Informacje o firmie: zamknij X
Oferta współpracy zamknij X
Instalacje: zamknij X
Za pomocą kalkulatora obliczysz moc grzejników oraz moc ogólną potrzebną do ogrzania całego domu. zamknij X
zamknij X
zamknij X
Skontaktuj się z nami zamknij X

Porady wodne » Jak dobrać podgrzewacz przepływowy

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy

Komfortowe korzystanie z podgrzewacza oznacza możliwość uzyskania określonej ilości ciepłej wody, w jednostce czasu.

Komfortowe korzystanie z podgrzewacza oznacza możliwość uzyskania określonej ilości ciepłej wody w jednostce czasu. Ta wielkość to wydajność podgrzewacza. Przy doborze podgrzewacza należy więc kierować się jego wydajnością.

Wydajność

Wydajność przepływowego podgrzewacza wody zależy od:

  • mocy urządzenia,
  • temperatury dopływającej do niego zimnej wody,
  • końcowej temperatury ciepłej wody.

Wydajność jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury wody dopływającej i z niego wypływającej. Ponieważ woda zimna latem jest cieplejsza niż zimą (czyli różnica temperatury jest mniejsza) możemy się spodziewać, że latem wydajność podgrzewacza będzie nieco większa. Wydajność podgrzewacza pośrednio zależy także od napięcia w sieci. Jeśli będzie ono niższe niż 230 V lub 400 V, moc podgrzewacza również będzie niższa od wartości nominalnej podanej przez producenta, którą można znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia lub w instrukcji. Jeśli mieszkamy w rejonie, gdzie często zdarzają się spadki napięcia w sieci, częściowo możemy zabezpieczyć się przed ich skutkami, kupując podgrzewacz o mocy nieco wyższej niż wymagana.

Moc

Podgrzewacze przepływowe mają moc od 3 do około 20 kW. Najmniejsze, 3 kilowatowe urządzenia, podgrzewają od temperatury 10oC do około 50oC zaledwie od 1 do około 2 litrów wody na minutę. Jest to niewiele, zważywszy, że za wystarczającą ilość ciepłej wody przyjmuje się:

  • 5 l/min. podczas korzystania z umywalki lub zlewozmywaka,
  • 6 l/min. pod prysznicem,
  • 10 l/min. do napełnienia wanny.

Regulacja

Regulacja temperatury wody wypływającej z podgrzewaczy jednopunktowych jest hydrauliczna: im większy strumień wody, tym niższa temperatura i odwrotnie. Jeśli moc urządzenia jest niewielka, zwykle nie można jej regulować. W podgrzewaczach o większej mocy regulacja jest skokowa, przeważnie dwuwartościowa: przy małym przepływie włącza się pół mocy, przy dużym – całkowita. Nowoczesne podgrzewacze wielopunktowe wyposażone są w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody. Pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.

Projekt i wykonanie agencja interaktywna Parrot WorksWszystkie prawa zastrzeżone © 2012
Projekt i wykonanie PARROT WORKS
aipw.pl