Informacje o firmie: zamknij X
Oferta współpracy zamknij X
Instalacje: zamknij X
Za pomocą kalkulatora obliczysz moc grzejników oraz moc ogólną potrzebną do ogrzania całego domu. zamknij X
zamknij X
zamknij X
Skontaktuj się z nami zamknij X

Porady ciepłownicze » Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła ?

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła ?

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła ?


Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ?

Często można usłyszeć, że „pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobem ogrzewania”. Jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania domu pompą ciepła, z czego składa się i jak pracuje instalacja, możemy zobaczyć na własne oczy, na „Wizualizacji pracy instalacji z pompą ciepła”.  Wizualizacja przedstawia przykładowe rozwiązanie instalacji ogrzewania domu jednorodzinnego i ciepłej wody użytkowej pompą ciepła, który znajduje się pod Opolem.

 
 
Dane budynku
 • powierzchnia użytkowa: 160 m2
 • powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych: 200 m2
 • kubatura: 550 m3
 • obliczeniowa zapotrzebowanie budynku na ciepło : 11 300 W (11,3 kW)
 • wskaźnik zapotrzebowania ciepła: 56,5 W/m2 powierzchni ogrzewanej
 • liczba mieszkańców: 4 osoby (dwie dorosłe i dwoje dzieci)
 • rodzaj ogrzewania pomieszczeń – ogrzewanie podłogowe w całym budynku
 
Rozwiązanie instalacji i zastosowane urządzenia

Źródłem ciepła do ogrzewania budynku jest pompa ciepła solanka/woda VITOCAL 300 typ BW110 firmy Viessmann, o mocy grzewczej 10,8 kW. Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest przez pompę ciepła w podgrzewaczu pojemnościowym VITOCELL 100-B o pojemności 300 litrów, przez dwie wężownice grzewcze połączone ze sobą. Dodatkowym źródłem ciepła jest grzałka elektryczna zabudowana w podgrzewaczu, która służy głównie do wygrzewu higienicznego wody użytkowej i ochrony przed bakterii legionella.

W instalacji zastosowano również zasobnik buforowy wody grzewczej VITOCELL 050 (VITOCELL 100-E) o pojemności 600 litrów. Zasobnik buforowy jest to zbiornik, w którym magazynowana jest woda ogrzana przez pompę ciepła (również przez dodatkowe źródła ciepła np. kolektory słoneczne, kominek), z którego następnie zasila instalację ogrzewania budynku.
 
Zasobnik buforowy pozwala gromadzić tanie ciepło, na które akurat nie ma zapotrzebowania, np. z tańszej energii elektrycznej (taryfa nocna), z kotła na paliwo stałe czy kolektorów słonecznych. Niezależnie od temperatury wody w zasobniku instalacja grzewcza pobiera tyle ciepła ile w danej chwili potrzeba dla zapewnienia wymaganej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach – regulacja pogodowa.
Oprócz akumulacji taniej energii, zasobnik pełni również funkcję sprzęgła hydraulicznego. Niezależnie od przepływu wody grzewczej przez instalację zapewnia wymagany minimalny przepływ przez pompę ciepła. W okresach niskiego zapotrzebowania ciepła zastosowanie zasobnika eliminuje częste załączanie i wyłączanie się pompy ciepła zwiększając tym samym trwałość jej elementów i wydłużając żywotność.
 
Licznik ciepła mierzy ilość ciepła „wyprodukowanego” przez pompę ciepła, a dwutaryfowy licznik energii elektrycznej mierzy jej zużycie przez pompę ciepła i wszystkie urządzenia pracujące w instalacji (grzałkę elektryczną, pompy obiegowe itp.).
 
Pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu przez wymiennik gruntowy pionowy, tzw. sondy gruntowe. Wykonano dwa odwierty, każdy o głębokości 91 m. Do każdego odwiertu wprowadzono wymienniki rurowe – pojedyncza rura polietylenowa w kształcie litery „U” (rury PE40x3 o łącznej długości ok. 430 mb.). 

Schemat instalacji:
Koszty ogrzewania

Instalacja pracuje od 01.09.2006 do dzisiaj.

Okres grzewczy od 01.09.2006
do 01.09.2007
od 01.10.2007
do 30.04.2008
od 01.10.2008
do 30.04.2009
Zużycie energii elektrycznej w taryfie dziennej [kWh] 178,9 321,0 604,3
Zużycie energii elektrycznej w taryfie nocnej [kWh] 4094,3 4156,5 3478,5
Koszt ogrzrewania budynku i ciepłej wody użytkowej [zł brutto] 1076 1160 1207


Wartości miesięczne w sezonie grzewczym 2007/2008:


Wartości miesięczne w sezonie grzewczym 2008/2009:

Podsumowanie pracy instalacji
 • Ponad 70% ciepła potrzebnego do ogrzewania pompa ciepła pobiera ze środowiska naturalnego - darmowa energia odnawialna z gruntu, a, jedynie w 30% wykorzystywana jest energia elektryczna
   
 • Pompa ciepła pracuje głównie w godzinach obowiązywania tańszej taryfy (nocnej): w godzinach od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 06:00. Nadwyżki ciepła magazynowane są w zasobniki i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń w czasie obowiązywania droższej taryfy (dziennej)
   
 • Długie przerwy w pracy pompy ciepła i mała częstotliwość załączeń sprężarki wydłużają znacznie jej żywotność, która określana jest na 100 000 godzin pracy. Pompa ciepła pracuje w ciągu roku do 1500 godzin – jej żywotność wyniesie ponad 50 lat
   
 • Instalacja pracuje wygodna w obsłudze, która sprowadza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników
   
 • Do obecnej instalacji łatwo będzie można w przyszłości podłączyć dodatkowe źródła ciepła, jak kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym

Pompa ciepła na żywo

Na żywo można zobaczyć jak pracuje opisana instalacja, na:
 


Wizualizacja umożliwia obserwację:
 • temperatur w charakterystycznych punktach instalacji
 • średniej temperatury zewnętrznej i w budynku
 • liczby godzin pracy: pompy ciepła, pomp obiegowych, grzałki elektrycznej
 • ilość ciepła dostarczonego przez pompę ciepła
 • zużycie energii elektrycznej we taryfie dziennej i nocnej
 • stan pracy urządzeń – załączone/wyłączone
Wskazówka: 
Odświeżanie danych na ekranie występuje co 1 minutę. 
Dla poprawnej prezentacji wymagana jest rozdzielczość ekranu min. 1024x768 px.

Projekt i wykonanie agencja interaktywna Parrot WorksWszystkie prawa zastrzeżone © 2012
Projekt i wykonanie PARROT WORKS
aipw.pl