Informacje o firmie: zamknij X
Oferta współpracy zamknij X
Instalacje: zamknij X
Za pomocą kalkulatora obliczysz moc grzejników oraz moc ogólną potrzebną do ogrzania całego domu. zamknij X
zamknij X
zamknij X
Skontaktuj się z nami zamknij X

Porady ciepłownicze » Jak działa ogrzewanie podłogowe

Jak działa ogrzewanie podłogowe

Jak działa ogrzewanie podłogowe ?


Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposobów ogrzewania całego budynku lub tylko wybranych pomieszczeń. W podłodze zabudowane są rury przez które przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze, od 35 do 50°C - maksymalnie 60°C. Ze względu na niską temperaturę wody grzewczej nazywane jest ogrzewaniem niskotemperaturowym.
Jest idealnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. Niska temperatura wody grzewczej sprawia że wymienione źródła ciepła pracują najefektywniej, zapewniając maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania.


W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi – „grzejnik” ma dużą powierzchnię, w ok. 70% oddaje ciepło przez promieniowanie, zapewnia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu, a temperatura posadzki wynosi jedynie od 26 do 29°C – czyli odczujemy, że podłoga jest tylko lekko ciepła.

„Grzejnik” podłogowy ułożony jest na stropie oddzielającym poszczególne kondygnacje budynku lub na podkładzie betonowym na gruncie (parter niepodpiwniczonego budynku). Składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rury grzewczej, wylewki betonowej i posadzki (wykończenia podłogi).

Budowa grzejnika podłogowego


 

Izolacja przeciwwilgociowa
Ochronę przed wnikaniem wilgoci stanowi folia budowlana i/lub folia aluminiowa umieszczona na izolacji podstawowej np. płyta styropianowa z folią aluminiową.


Taśma brzegowa
Wykonana jest z pianki polietylenowej z dodatkową folią. Układana wzdłuż ścian oddziela wylewkę podłogi od konstrukcji budynku - pozwala wylewce betonowej „pracować”.


Izolacja cieplna
Izolację ciepną stosuje się aby jak najwięcej ciepła było kierowane do ogrzewanego pomieszczenia, a jak najmniej uciekało w dół. W zależności od położenia pomieszczenia (podłoga na gruncie, nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem) zmienia się grubość izolacji cieplnej. W podłodze na gruncie grubość izolacji powinna wynieść ok. 10 cm, nad pomieszczeniem ogrzewanym może wynosić 3 cm, nieogrzewanym 5 cm.

Płyta izolacyjna wykonana jest ze styropianu (EPS 100) o grubości 30 mm i przyklejonej na jego powierzchni folii aluminiowej, najczęściej stanowi izolację podstawową. Na folii aluminiowej nadrukowana jest siatka, która ułatwia układanie rur grzewczych. Jeśli grubość płyty izolacyjnej jest niewystarczająca stosuje się  izolację dodatkową o potrzebnej grubości (uzupełniającą).
Za pomocą specjalnych spinek rura grzewcza mocowana jest do płyty izolacyjnej.


Rura grzewcza
W domach jednorodzinnych do ogrzewania podłogowego najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego o średnicy zewnętrznej 16 mm. W systemie ViPEX Viessmann, jest to rura wielowarstwowa Pex-Al-Pex - z wkładką aluminiową, która stanowi barierę tlenową i zapobiega nadmiernym wydłużeniom cieplnym rury. ViPEX jest systemem uniwersalnym, tę samą rurę można zastosować do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku (średnice rur ViPEX: 16x2 mm, 20x2 mm, 26x3 mm i 32x3 mm; maksymalna temperatura pracy: 95°C; maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar). 

W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia ilości ciepła jaką należy zapewnić do jego ogrzania i temperatury wody grzewczej, rury układa się w odległości od siebie (rozsraw), co: 100, 150, 200, 300 mm.


Wylewka betonowa (jastrych)
Podczas nagrzewania i wychładzania wylewka betonowa „pracuje”. Aby ograniczyć spękania betonu stosuje się środki zwiększające jego plastyczność i wytrzymałość, tzw. plastyfikatory, włókna polipropylenowe czy siatkę zbrojeniową.


Posadzka (wykończenie podłogi)
W ogrzewaniu podłogowym posadzka może być wykonana z płytek ceramicznych, kamienia, wykładziny czy parkietu, paneli podłogowych itp. Materiały te różnią się oporem cieplnym - stopniem trudności przekazywania ciepła (w większym lub mniejszym stopniu utrudniają przekazywanie ciepła).

Do ogrzewania podłogowego najlepiej nadaje się posadzka wykonana z płytek ceramicznych czy kamienia  – mają najmniejszy opór cieplny. Wykładziny dywanowe, parkiet, utrudniają przekazywanie ciepła i dla tego już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego należy uwzględnić ten rodzaj wykończenia podłogi. 

 

     
Umieszczenie taśmy brzegowej wzdłóż ścian pomieszczenia
 
Rozkładanie płyty izolacyjnej z folią aluminiową
 
Łączenie folii płyt izolacjnych taśmą samoprzylepną... 
 
     
 na całej powierzchni podłogi..

 
aby zapewnić szczelność połączeń
 
Przygotowanie rury grzewczej do ułożenia
 
     
Układanie rury grzewczej i mocowanie jej spinakmi do płyty izolacyjnej... przy użyciu spejalnego przyrządu - trackera
 
Rura grzewcza układana jest na całej powierzchni podłogi
 


 

Fragment podłogi gorowej do wylania jastrychu.


Projekt i wykonanie agencja interaktywna Parrot WorksWszystkie prawa zastrzeżone © 2012
Projekt i wykonanie PARROT WORKS
aipw.pl