Informacje o firmie: zamknij X
Oferta współpracy zamknij X
Instalacje: zamknij X
Za pomocą kalkulatora obliczysz moc grzejników oraz moc ogólną potrzebną do ogrzania całego domu. zamknij X
zamknij X
zamknij X
Skontaktuj się z nami zamknij X

Porady ciepłownicze » kolektory słoneczne

kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne (zwane również potocznie solary) służą do odbioru ciepła promieniowania słonecznego i przekazywania go do cieczy roboczej, która z kolei ogrzewa wodę użytkową lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. Kolektory słoneczne mogą być używane przez cały rok, gdyż ich stosowanie jest opłacalne nawet jeśli podgrzeją wodę tylko o kilka stopni. Największa efektywność przypada na okres od kwietnia do września. Orientacyjne zyski z użytkowania kolektora słonecznego płaskiego obrazuje poniższy wykres:

Kolektory słoneczne można instalować wszędzie, w dowolnej konfiguracji. Mogą być instalowane zarówno na dachu, jak i na ziemi - na stojaku. Aby jednak otrzymać najlepsze efekty, warto trzymać się następujących wskazówek:

  • Kolektory słoneczne powinny być zwrócone stroną szklaną na południe.
  • Kolektory słoneczne należy instalować w miejscu niezacienionym przez drzewa, krzaki itp.

Słoneczne systemy grzewcze - ogrzewanie c.w.u.

Kolektory słoneczne służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w okresie od wiosny do jesieni. W zimie kolektory dokonują wstępnego ogrzewu c.w.u. Ogrzanie wody następuje za pośrednictwem dolnej wężownicy znajdującej się w zbiorniku (bojlerze). Do górnej wężownicy można podłączyć kocioł c.o. który ogrzewa c.w.u. w zimie. Gdy temperatura niezamarzającego płynu roboczego w kolektorach osiągnie temperaturę wyższą niż woda w zbiorniku, sterownik włączy pompę obiegową. Pompa przetłoczy nagrzany płyn roboczy z kolektorów do wężownicy znajdującej się w zbiorniku, gdzie ciepło oddane. Następnie płyn roboczy jest tłoczony z powrotem do kolektorów słonecznych w celu ponownego nagrzania. W momencie gdy temperatura płynu roboczego w kolektorach zrówna się z temperaturą wody w zbiorniku regulator automatycznie wyłączy pompę.

 

Słoneczne systemy grzewcze - ogrzewanie basenów

Ogrzewanie wody basenowej należy do jednej z najbardziej efektywnych form wykorzystania kolektorów słonecznych. Kolektory słoneczne ogrzewają wodę w basenie za pośrednictwem specjalnego wymiennika. Nadmiar ciepła może być wykorzystany do ogrzewania c.w.u. W przypadku rezygnacji z eksploatacji basenu w okresie zimowym, ciepło z kolektorów może być dodatkowo wykorzystane do wspomagania c.o.

 

W praktyce słoneczny system grzewczy można dowolnie rozbudować, podłączając do niego dowolne urządzenie grzewcze i dowolne odbiory ciepła

Słoneczne systemy grzewcze - wspomaganie c.o.

Większe instalacje z kolektorami słonecznymi mogą być wykorzystane do wspomagania c.o. W takim przypadku kolektory słoneczne podłączone są do dwóch zbiorników: jeden to zbiornik c.w.u. a drugi to buforowy zbiornik ciepła. Zbiorniki te mogą być również połączone w jeden zbiornik w zbiorniku. C.w.u. jest ogrzewana w pierwszej kolejności natomiast pozostałe ciepło jest gromadzone w buforze c.o., z którego może zostać pobrane do domowej instalacji grzewczej. Ze względu na występowanie nadmiaru ciepła w okresie letnim, system taki powinien być połączony z instalacją do ogrzewania basenu lub ze słoneczną instalacją chłodniczą (tzw. solar cooling). Instalacje te przejmą nadmiar ciepła w lecie, zwiększając jednocześnie sprawność całego systemu.

Projekt i wykonanie agencja interaktywna Parrot WorksWszystkie prawa zastrzeżone © 2012
Projekt i wykonanie PARROT WORKS
aipw.pl