Informacje o firmie: zamknij X
Oferta współpracy zamknij X
Instalacje: zamknij X
Za pomocą kalkulatora obliczysz moc grzejników oraz moc ogólną potrzebną do ogrzania całego domu. zamknij X
zamknij X
zamknij X
Skontaktuj się z nami zamknij X

Porady ciepłownicze » Czym rózni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego

Czym rózni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?


Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?

Zarówno kotły tradycyjne (niekondensacyjne) jak i kondensacyjne są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne, kotły kondensacyjne mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C, oferowane są jako 1- i 2-funkcyjne oraz z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. 


 
 

Komora spalania

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, natomiast tradycyjne dostępne są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.
Zamknięta lub otwarta komora spalania – określają sposób doprowadzenia powietrza do kotła.
 
Zamknięta komora – kocioł może pobierać powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku np. przez ścianę zewnętrzna, z szachtu kominowego itp. Przy gazie ziemnym nie potrzebna jest wówczas wentylacja nawiewna do pomieszczenia kotłowni – kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku, przez którą powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia kotłowni. Pomieszczenie w którym znajduje się kocioł nie jest wychładzane przez zimne powietrze napływające do niego z zewnątrz, co jest szczególnie istotne jeśli kocioł znajduje się np. w łazience.
Dodatkową zaletą kotła z zamkniętą komorą spalania jest brak możliwości przedostania się spalin do pomieszczenia kotłowni.
 
Otwarta komora spalania – kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wówczas odpowiednia ilość powietrza potrzebna do spalania będzie doprowadzana przez kratkę w ścianie budynku.


Przykładowe rozwiązania doprowadzenia powietrza do kotła i odprowadzenia spalin:

W kominie znajduje się tylko rura odprowadzająca spaliny. Przestrzenią między rurą spalinową a kominem pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku do kotła.
Odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do kotła odbywa się systemem tzw. rura w rurze, przez ścianę zewnętrzną budynku.
 
W kominie znajduje się tylko rura odprowadzająca spaliny. Powietrze pobierane jest przez kocioł z pomieszczenia, w którym się znajduje.
 


 

Sprawność

Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystują paliwo zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność do 109%, podczas gdy tradycyjne tylko do 90% (92%).

Sprawność różnych typów kotłów w zależności od temperatury zewnętrznej i obciążenia kotła (mocy grzewczej).
Sprawność różnych kotłów w zależności od temperatury zewnętrznej
A – gazowy kocioł kondensacyjny w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 40/30°C
 
B – gazowy kocioł kondensacyjny w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 75/60°C
 
C – kocioł tradycyjny (niekondensacyjny) bez wymaganej minimalnej temperatury wody grzewczej
 
D – kocioł tradycyjny z koniecznością utrzymywania minimalnej temperatury wody grzewczej w kotle 40°C
 
E – kocioł grzewczy z 1974 roku – stała wysoka temperatura wody kotłowej 75°C


 

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Firma Viessmann stosuje w kotłach kondensacyjnych najnowsze rozwiązania techniczne, jak: wymienniki spaliny/woda Inox-Radial, najnowszej generacji palniki promiennikowe MatriX, układ kontrolujący spalanie podczas normalnej pracy kotła Lambda-Pro-Control

Wymienniki spaliny/woda Inox-Radial ze stali szlachetnej wysokiej jakości, o wysokiej skuteczności przekazywania ciepła  – tradycyjne kotły wyposażone są w wymienniki miedziane (kotły wiszące) i żeliwne (kotły stojące).

Stal szlachetna jest jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych do budowy kotłów. Specjalna konstrukcja wymiennika powoduje, że spływający kondensat czyści powierzchnię wymiany ciepła (efekt samoczyszczenia), szerokie kanały wodne zmniejszają opory przepływu wody grzewczej oraz zapewniają równomierny przepływ wody w każdym miejscu wymiennika – brak lokalnych przegrzewów oraz mała wrażliwość na odkładanie kamienia kotłowego.

 
 
Palniki promiennikowe MatriX o specjalnej konstrukcji i działaniu.

Głównym elementem palnika jest siatka ze stali szlachetnej, która podczas jego pracy żarzy się przekazując znaczną część ciepła wodzie grzewczej przez promieniowanie – najskuteczniejsze sposób przekazywania ciepła. W palnikach MatriX spaliny osiągają temperaturę 900°C, podczas gdy w tradycyjnych palnikach mają temperaturę 1300°C. Niższa temperatura spalin wpływa korzystnie na pracę kotła z intensywniejszą kondensacją (wyższa sprawność kotła).

Siatka MatriX zwiększa trwałość palnika, gdyż może on płynnie kompensować naprężenia termiczne podczas jego pracy.

Kotły z palnikami MatriX są przyjazne dla środowiska naturalnego (tzw. zerowe emisje zanieczyszczeń), oraz pracują ciszej od kotłów z tradycyjnymi palnikami, np. głośność pracy kotła Vitodens 200-W i Vitodens 300-W o mocy do 26 kW nie przekracza 38 dB przy pełnej mocy kotła oraz 32 dB przy minimalnej mocy.

 
 

Układ Lambda-Pro-Control, który stale kontroluje i reguluje proces spalania w czasie normalnej eksploatacji kotła. Automatycznie rozpoznaje rodzaj gazu i dopasowuje warunki spalania do zmieniającej się jakości gazu i obciążenia kotła. Zapewnia tym samym maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie oraz zawsze wysoką sprawność kotła w czasie jego pracy z małą jak i maksymalną mocą grzewczą. 
 
Kotły wyposazone w układ L-P-C mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Zmiana rodzaju gazu (np. przejście z gaz\u płynnego na ziemny), nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych elementów ani przeróbek palnika.
 Układ Lambda-Pro-Control

 
Oszczędniejsze zużycie gazu

Uwzględniając efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne kotły kondensacyjne firmy Viessmann są oszczędniejsze od tradycyjnych o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami zużycie gazu będzie mniejsze nawet o 30%.
Przy obecnych cenach gazu, które będą rosły każdego roku, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4 do 6 latach.
 
 
Dłuższa żywotność kotła

Najlepsze rozwiązania techniczne i wysokiej jakości materiały sprawiają że kotły kondensacyjne będą trwalsze od tradycyjnych.Porównanie przykładowych kotłów:

 
 VITODENS 200-W
 Wiszący kocioł kondensacyjny VITODENS 200-W
VITOPEND 100-W 
 Wiszący kocioł tradycyjny VITOPEND 100-W
VITOGAS 200-F (2)
 Stojący kocioł tradycyjny VITOGAS 200-F
 
 Rodzaj kotła Kondensacyjny  Tradycyjny  Tradycyjny 
 Sposób montażu Wiszący  Wiszący  Stojący 
 Sposób pracy 1-funkcyjny  1-funkcyjny  1-funkcyjny 
 Sprawność [%] do 109  do 90  do 92 
 Rodzaj palnika Modulowany MatriX  Modulowany  Jednostopniowy 
 Moc grzewcza [kW] 5,9-24  10,5-26  22 
 Rodzaj paliwa Gaz ziemny 
lub płynny 
Gaz ziemny
lub płynny 
Gaz ziemny
lub płynny 
 Układ kontroli splania Lambda-Pro-Control  Brak  Brak 
 Wymiennik spaliny/woda Inox-Radial z wysokiej 
jakości stali szlachetnej 
 Miedziany Żeliwny 
 Komora spalania Zamknięta  Zamknięta
lub otwarta 
Otwarta 
 Dolne ograniczenie 
 temperatury wody w kotle (1)
 Brak Wymagane  Wymagane 
 Pojemność kotła [litr]  2,4  0,52  9,7 
 Temperatura spalin przy temp.  wody grzewczej powracającej do kotła z instalacji 60°C [°C]  70 145  106 
 Ciężar kotła [kg] 45  32  124 
 Średnica przyłączy [mm}
- rury spalinowej
- rury doprowadzającej powietrze

60
100 
 
60
100

130
 Uwagi W kotle zabudowane są: pompa obiegowa, zawór przełączający, zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze
 
 
W kotle zabudowane są: pompa obiegowa, zawór przełączający, zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze 

 
Pompa grzejników, pompa ogrzeania c.w.u., zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze - osprzęt dodatkowy montowany poza kotłem


 

(1)  Dolne ograniczenie temperatury – temperatura wody w kotle nie może spaść poniżej np. 40 °C, dla ochrony przed wykropleniem wody ze spalin (kondensacją), która może prowadzić do uszkodzenia kotła. Nawet przy braku zapotrzebowania na ciepło budynku musi utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej w kotle.

Projekt i wykonanie agencja interaktywna Parrot WorksWszystkie prawa zastrzeżone © 2012
Projekt i wykonanie PARROT WORKS
aipw.pl